ماساژ روسی

اگر طرفدار ماساژ و اهل مراجعه به سالن‌های ماساژ باشید، حتما نام ماساژ روسی به گوش شما رسیده است. یک تکنیک و روش قدیمی در ماساژ که به روش‌های مختلف در سالن‌ها و مراکز ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما حقیقتا ماساژ روسی چیست؟ آیا باید به عنوان یک ماساژ درمانی به آن نگاه شود؟ آیا ماساژ کلاسیک روسی با ماساژ مدرن آن که در سالن ارایه می‌شود فرق دارد؟ چه تکنیک‌هایی در ماساژ اصولی روسی مرسوم هستند؟ فواید ماساژ روسی چیست؟

در این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و کمکی در درک بهتر شما از این نوع ماساژ و روش‌های متداول آن باشیم. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

رزرو وقت

ماساژ روسی چیست؟

امروزه نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز یکی از دشوارترین کارها در حرفه ماساژ، ارایه تعریف مشخص برای ماساژ روسی است. امروزه ماساژ درمانگرهای سرتاسر دنیا، از روش‌ها و تکنیک‌های متفاوتی در انجام این ماساژ بهره می‌گیرند.

اما حقیقت این است که در روسیه اصطلاحی به عنوان ماساژ روسی وجود ندارد! اگر ماساژ درمانگر یا طرفدار ماساژ باشید، با جستجوی در کتاب‌ها و منابع روسی متوجه خواهید شد که تکنیک‌ها و روش‌های مختلف بسیاری وجود دارند و از ترکیب آن‌ها نیز مجددا یک تکنیک دیگر ایجاد می‌شود.

در حرفه ماساژ برای هر سیستمی نام خاصی در نظر گرفته شده است. برای مثال تکنیک ماساژ بافت همبند، ماساژ کلاسیک، ماساژ رفلکسولوژی یا ماساژ نقطه ماشه‌ای و دیگر انواع ماساژ، که هر یک تعریف مشخصی برای خود دارند. اما به‌دلیل ممنوعیت‌های وضع شده در رژیم کمونیستی سابق برای ماساژ در ادوار گذشته، تعریف مشخصی از این تکنیک در منابع روسی بیان نشده است. بیشتر شبیه تکنیک‌های مورد استفاده امروزی و در استفاده از ضربه‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در این نوع از ماساژ هستند.

برای جمع‌بندی در خصوص تعریف ماساژ روسی و بحران هویتی‌اش، بهتر این است که در خصوص جنبه انرژی درمانی آن صحبت شود. جدای از ماساژ درمانگران و پزشکان قدیمی روس که با هدف درمان از این تکنیک استفاده می‌نمودند، امروزه در استفاده از روش این سبک از ماساژ نه تنها به جنبه فیزیکی بلکه به تکنیک‌ها و ضربات برای تنظیم چرخه انرژی بدن توجه می‌شود. نتیجه اینکه ماساژ روسی در واقع در دسته ماساژ درمانی قرار نمی‌گیرد و یک روش ماساژ و ترکیبی از تکنیک‌ها و ضربه‌های مختلف است. که آن را در دسته انواع ماساژ سنتی قرار می‌دهد که از قدیم تا الان توسعه یافته است.

ماساژ روسی چیست؟
تاریخچه ماساژ روسی

از قدیم ماساژ بخشی از سیستم پزشکی چه در روسیه و چه در مناطق مختلفی از دنیا بوده است. از ماساژ روسی نیز در این کشور به عنوان بخشی از درمان با استفاده از تکنیک‌های مختلف برای هر بخش از بدن استفاده شده است. در روسیه باستان، برای درمان دردهای روماتیسمی و صدمات در این نواحی از ماساژ روسی استفاده می‌شده و استفاده از تکنیک‌های ورز دادن عضلات و مفاصل بسیار رایج بوده است.

استفاده از شاخه‌های درخت توس یا همان غان، در حمام‌های سبک روسی، بسیار متداول بوده و امروزه هم این روش به نسل‌های بعدی منتقل شده است.

در اواخر قرن هجدهم میلادی دو پزشک روسی به نام‌های SG Zybelin و NM Abdomnik از ماساژ کودکان به عنوان یک روش درمانی در مراقبت از کودکان دفاع و حمایت کردند. اما سبکی از ماساژ روسی که اکنون نیز متداول است، اولین بار توسط پزشکی به نام MY Mudrov در اوایل قرن نوزدهم به جوامع پزشکی و ماساژ معرفی شد.

در اواخر قرن نوزدهم ماساژ در روسیه به یک عمل پزشکی معتبر تبدیل شد و پزشکان زیادی در این زمینه به دفاع از آن پرداختند و ماساژ به یک دوره آموزشی در دانشکده‌های پرستاری و پزشکی تبدیل شد.

دکتر  I. Zabludovskiy که برخی او را از بنیان‌گذاران ماساژ مدرن RUSSIAN می‌دانند، یک مقاله و فهرستی از نشانه‌ها، تاثیرات و موارد منع مصرف و تاثیر ماساژ روسی را در مقاله‌ای منتشر کرد. در این مقاله، یک سیستم علمی جامع و منطقی برای ماساژ تعریف شد و مبنای ماساژ مدرن آن قرار گرفت.

اما متاسفانه در دوران حکومت شوروی کمونیستی سابق، به دلیل مخالفت این رژیم با ماساژ درمانی و جنبه‌های هسته انرژی بدن، برگرفته از آن، به یک موضوع ممنوعه مبدل شد. بسیاری از اسناد و منابع در آن دوران از بین رفتند و یا معدوم و فراموش شدند. در این دوران بسیاری از منابع آن با برچسب اینکه “جادو مجاز نیست” در این دوران بازنویسی و تغییر داده شد و در عمل تنها بخشی از جنبه پزشکی آن باقی ماند.

اما ضرب‌المثل روسی هست که می‌گوید: “چیزهای بد بدون چیزهای خوب در کنارش وجود ندارند”. این نوع از ماساژها بعد از از دست دادن جنبه‌های معنوی‌اش توسط متخصصان و پزشکان روسی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. بسیاری از تکنیک‌های مدرن و مبتنی بر دانش روز پزشکی، به آن اضافه شد و تکنیک های ماساژ روسی در علم فیزیوتراپی روسیه ادقام شد.

ژیناسا اولین و بزرگترین مرکز و سالن تخصصی ماساژ واقع در منطقه شرق تهران است و امید داریم که با ارایه بهترین و باکیفیت‌ترین انواع ماساژ برای خانم‌ها و آقایان، در بهبود آرامش و درمان شما نقش موثری ایفا کنیم. برای آشنایی با انواع روش‌های ماساژ و خدمات ما به صفحه زیر مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط : مرکز ماساژ ژیناسا

ماساژ کلاسیک روسی

سبک سنتی این نوع ماساژ یا همان ماساژ کلاسیک روسی با نام ونیک نیز شناخته می‌شود، که به آن شاخه زدن هم می‌گویند. در این روش پذیرنده ماساژ بر روی تخت دراز کشیده و دو یا یک ماساژ درمانگر به آرامی و با ریتم مشخص، با شاخه‌های بلوط یا توس نرم شده با آب، به بدن ضربه می‌زنند.

ضربه و اصطکاک ناشی از این ضربه‌ها باعث ایجاد گرما و بهبود گردش جریان خون در عضلات می‌شود. این تکنیک منحصر به‌ فرد از ماساژ در دهه‌های اخیر در دنیا محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

همچنین از این نوع ماساژ کلاسیک روسی در حمام‌های بخار روسی به نام بانیاس نیز بهره گرفته می‌شود. در کنار این نوع از ماساژ سونای بخار یا حمام آب گرم و سپس پریدن در حوضچه آب سرد نیز استفاده می‌شود. این روش برگرفته از سازگاری مردم روسیه با زمستان‌های سرد و خشن این کشور است.

با این‌حال اغلب مردم از سبک مردن‌تر این نوع ماساژ که نشات گرفته از نوع کلاسیک آن است، بیشتر لذت می‌برند. روش مدرن شباهت بیشتری به ماساژ ریلکسی، ماساژ عضلانی و ماساژ ورزشی دارد. این سبک از ماساژ عملکرد کلی بدن را بهبود می‌بخشد، تنفس را بهتر می‌کند و سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد.

ماساژ کلاسیک روسی

تکنیک های ماساژ روسی

ماساژ درمانگر از حرکات ملایم‌تر و آهسته‌تری نسبت به ماساژور ورزشی معمولی استفاده می‌کند. از اصطکاک برای ایجاد گرما در بدن و از سیلی زدن و ورز دادن برای کاهش تنش در عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن استفاده می‌کند.

اما یکی از معمول‌ترین تکنیک های ماساژ که توضیح دادیم و مورد استفاده در انواع سالن و مراکز ماساژ به صورت زیر انجام می‌پذیرد.

یک جلسه ماساژ روسی

مدت زمان جلسه ماساژ روسی بسته به تکنیک‌های مورد استفاده بین 15 دقیقه تا یک ساعت متغیر است. قبل از شروع جلسه با ماساژ درمانگرتان در خصوص تکنیک‌های مورد استفاده صحبت کنید.

چرا که همانطور که گفته شد از روش‌ها و تکنیک های ماساژ روسی مختلف استفاده می‌شود که بسته به شرایط بدنی و فیزیکی شما، ممکن است برخی از آن‌ها توسط ماساژ درمانگر اجرا نشوند.

تکنیک‌های رایج و مشترک در این نوع ماساژ، مالیدن، ورز دادن، نوازش و تکنیک های فشاری ماساژ نامبرده هستند که در انواع دیگر ماساژ نیز به شیوه‌ای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این‌حال تکنیک‌های خاص نیز ممکن است در برنامه ماساژور شما باشد. مواردی از جمله:

لرزش

 • تکنیک‌های ارتعاشی ماساژ از یک نوازش ملایم بسیار آهسته تا بسیار سریع ادامه پیدا می‌کند.

سیلی زدن

 • تکنیک‌ رایج در این مدل از ماساژها که با سیلی زدن یا پرکاشن، چسبندگی و گرفتگی عضلانی را رفع می‌کند.

حرکات کششی

 • با حرکاتی شبیه ژست‌های یوگا انجام می‌شود که دامنه حرکتی در نواحی مختلف بدنتان را افزایش می‌دهد.

ماساژ نوزادان

 • بیش از یک قرن است که پزشکان روسی از تکنیک‌های مختلفی برای ماساژ نوزادان استفاده می‌کنند. حرکاتی که شامل ضربات سبک، سریع و مثل مسواک زدن با انگشتان می‌شود و عملا هیچ فشاری وارد نمی‌کنند.

این جلسات کوتاه و در حدود ده دقیقه یا نزدیک به آن هستند و شامل حرکات مالشی سبک و دایره‌ای می‌شوند. افزایش گردش خون در نتیجه این تکنیک از ماساژ، باعث رشد ذهنی و جسمی نوزاد یا کودک می‌شود.

تکنیک های ماساژ روسی

فواید ماساژ روسی

امروزه بسیاری از بیماران و ماساژ پذیران از ماساژ روسی به عنوان مکمل درمان یا بهبود وضعیت فیزیکی‌شان استفاده می‌کنند. این ماساژ تسریع فرآیند بهبود آسیب‌ دیدگی و یا کاهش درد را به‌ همراه دارد. از فواید ماساژ روسی می‌توان به رفع موارد زیر اشاره کرد:

 • تنش عضلانی، سفتی، آرتریت و درد مفاصل
 • سندرم تونل کارپال
 • محدوده حرکتی محدود
 • اختلالات گردش جریان خون
 • کندی متابولیسم و ​​عملکرد سیستم ایمنی
 • هضم ضعیف، یبوست و درد معده
 • استرس و اضطراب
 • آسم و سایر بیماری های تنفسی
 • مشکلات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)