ماساژ سوئدی تهران

ماساژ سوئدی چیست؟ ماساژ سوئدی یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین نوع ماساژ است که با هدف القای حس آرامش، کاهش استرس و افزایش خون رسانی در بافت و عضلات بدن انجام می‌شود. این ماساژ متشکل از تکنیک‌های مختلفی مانند فشار، سایش، ورز، ضربه و لرزاندن در نقاط مشخصی در کل بدن است تا عضلات را شل نموده، گره‌ها و تنش‌های جمع شده در محل را برطرف کرده و احساس راحتی و آسایش را به بدن بازگرداند.

آموزش ماساژ سوئدی در مناطق اروپا و آمریکا معروفتر و پرتقاضاتر از سایر نقاط دنیا است ولی ماساژ سوئدی در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز طرفداران خاص خود را دارد و در بسیاری از سالن‌ها، کلینیک‌ها، اسپاها و مراکز درمانی توسط ماساژ درمانگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای افرادی که تازه با ماساژ آشنا شده‌اند یا به دنبال یک ماساژ ساده و ملایم هستند، پیشنهاد مناسبی است. ماساژ سوئدی همچنین به بهبود سلامتی عمومی، کاهش درد و التهاب، افزایش انعطاف پذیری و تعادل، کاهش فشار خون و افسردگی و افزایش سطح سروتونین و اندورفین در بدن شما نیز کمک می‌کند.

رزرو وقت

بنابراین در این مقاله قصد داریم، درباره این مطلب که ماساژ، انواع آن، ماساژ سوئدی آموزش، فواید، تکنیک‌های مختلف، قیمت ماساژ سوئدی تهران و مراحل اجرای آن بپردازیم. اگر علاقه‌مند به تجربه یا  آموزش کامل ماساژ سوئدی هستید، با ما همراه باشید.

ما در سالن ماساژ ژیناسا، اولین و بزرگترین مرکز ماساژ با 4 اتاق مجزای ماساژ و 2 اتاق ماساژ VIP، فضایی آرام و آرامش بخش را برای شما فراهم نموده‌ایم و با ماساژدرمانگران حرفه‌ای و مجرب، انواع ماساژ و مخصوصا ماساژ از نوع  سوئدی را توسط متخصصان این حوزه به شما خانم‌ها و آقایان همشهری در تهران ارایه خواهیم داد.

ژیناسا یک استراحتگاه سلامت کامل و مقصدی برای تجدید قوا در شرق تهران.

ماساژ سوئدی چیست؟

ماساژ سوئدی نوعی از انواع ماساژ است که با استفاده از روغن یا لوسیون، روی پوست بدن فشار و حرکات متناسب اعمال می‌کند تا عضلات با شدت متوسط یا کم ماساژ داده شوند و به صورت عمومی بر روی تمام بدن تمرکز دارد که معمولا به مدت ۳۰ تا ۹۰ دقیقه انجام می‌شود و بسته به نیاز و ترجیح شخص، می تواند شامل قسمت‌های مختلف بدن شود.

در ماساژ سوئدی آموزش از پنج تکنیک اصلی استفاده می‌شود که به اختصار به شرح زیر هستند:

 1. Effleurage: شامل حرکات طولانی و نرم روی پوست است که با دست یا با پشت دست انجام می‌شود. این تکنیک به گرم کردن عضلات، افزایش خون رسانی و آماده نمودن بدن برای ماساژ عمیق‌تر کمک می‌کند.
 2. Petrissage: با فشار، پیچش و برداشتن بر روی عضلات همراه است که با انگشت یا مشت انجام می‌شود. این تکنیک نیز به رفع گره‌ها، تنش و سموم از عضلات کمک می‌نماید.
 3. Friction: حرکات دایره‌ای یا افقی روی عضلات است که با انگشت یا مچ همراه می‌شود. در این حالت به گسترش و بازنمودن بافت عضلانی، افزایش گرما و در نتیجه انعطاف پذیری بدن و بهبود و درمان زخم‌ها کمک می‌شود.
 4. Tapotement: شامل تپش، کوبیدن و لرزاندن عضلات است که با دست یا وسایل مخصوص مانند چوب‌های ماساژ انجام می‌شود.
 5. Vibration: لرزاندن یا تکان دادن عضلات یا قسمت‌های خاصی از بدن است که آن نیز با دست یا وسایل ماساژ الکتریکی انجام می‌شود و به تحریک اعصاب، افزایش جریان خون و لنف و آرامش‌بخشی به بدن کمک می‌نماید.

این پنج تکنیک با ترتیب، شدت، سرعت و مدت زمان متفاوتی بسته به نیاز و هدف ماساژ گیرنده، توسط ماساژ درمانگران مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای توضیح بیشتر به طور مثال، از این سبک ماساژ می‌توان برای گرم کردن بدن قبل از ورزش، بازیابی یا ریکاوری بعد از ورزش، تسکین درد و کوفتگی، افزایش انرژی و اعتماد به نفس، کاهش استرس و اضطراب و یا صرفا جهت لذت بردن از یک ماساژ لطیف و ملایم استفاده نمود.

انواع ماساژ سوئدی

انواع ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی در اصل یک ماساژ عمومی و پایه‌ای است که با اضافه کردن یا تغییر دادن برخی عناصر در آن می‌توان انواع مختلفی از ماساژ را طراحی کرد. برخی از انواع ماساژ سوئدی عبارتند از:

ماساژ سوئدی آروماتراپی:

 • این نوع از انواع ماساژ سوئدی با بهره‌گیری از روغن‌های اسانسی با خواص درمانی و آرامش بخش، صورت می‌گیرد. روغن های اسانسی با هدف ایجاد تعادل در احساسات، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهابات و درد و افزایش اثربخشی ماساژ انتخاب می‌شوند.

ماساژ سوئدی گرمایشی:

 • این مدل ماساژها با استفاده از ابزار گرم‌کننده مانند سنگ‌های گرم، پد گرم‌کننده، بطری آب گرم و یا حوله گرم، اجرا می‌شود و در گرم کردن عضلات، بهبود خون رسانی بدن، کاهش تنش و اسپاسم و ایجاد حس راحتی و آسایش در بدن نقش دارد.

ماساژ سوئدی ورزشی:

 • برای افرادی که ورزش می‌کنند یا فعالیت‌های فیزیکی زیادی دارند این نوع از انواع ماساژ سوئدی مناسب است و می‌تواند قبل، بعد یا در بین ورزش استفاده شود و به افزایش عملکرد بدن، پیشگیری از آسیب، بازیابی سریع و کاهش خطر ایجاد زخم و کوفتگی منجر می‌شود.

ماساژ سوئدی بارداری:

 • بانوان باردار که در تریمستر دوم یا سوم هستند که کمک شایانی به کاهش درد و ورم، افزایش اکسیژن و مواد مغذی برای جنین، کاهش استرس و اضطراب و بهبود خواب و خلق و خوی مادران می‌کند.

ماساژ سوئدی ترکیبی:

 • با ترکیب تکنیک‌های ماساژ سوئدی با تکنیک‌های دیگر ماساژ مانند ماساژ عمیق بافت، ماساژ شیاتسو، ماساژ تایلندی، ماساژ آکوپرسور و یا ماساژ رفلکسولوژی، این نوع از ماساژ شکل گرفته است و به ارائه یک تجربه جدید و به رفع مشکلات مختلف در بدن و روح شخص کمک می‌کند.

آموزش ماساژ سوئدی
آموزش ماساژ سوئدی

اما اگر علاقه‌مند به یادگیری ماساژ مهم و کاربرید مثل سوئدی هستید، روش‌های مختلفی برای آموزش ماساژ سوئدی وجود دارد و این مهارت ساده‌تر از قبل قابل آموختن است. معمولا در دوره‌های مختلف، طیف وسیعی از حرکات ماساژ بدن به همراه نحوه کنار هم قرار دادن آنها برای انجام یک روال معمول ماساژ درمانی و یا آرامش بخش کامل بدن وجود دارد و همچنین دانش نظری و روش‌های ایمن مربوط به تمرین این درمان و ماساژ با استانداردهای موجود آموزش داده می‌شود.

در حال حاضر منابع مختلفی در این خصوص در دسترس شما هستند و می‌توانید از طریق کتاب‌ها و مجلات، ویدیوهای آموزشی، دوره‌های حضوری متخصصان این حوزه و جلسات آموزش آنلاین با فیلم آموزش این نوع ماساژها، برای رسیدن به هدفتان بهره ببرید. در دوره‌های اموزشی عنواین مختلفی برای آموختن این مبحث مطرح می‌شوند اما عموما یک دوره خوب شامل موضوعاتی نظیر عناوین زیر است.

 • معرفی انواع ماساژ
 • حرکات کلاسیک و مدرن
 • نمایش حرکات
 • نکات قابل لحاظ مرتبط با آموزش کامل ماساژ سوئدی
 • روش‌ها و ترکیب حرکات در نقاط مختلف بدن
 • ویدیو و فیلم آموزش ماساژ سوئدی

فواید ماساژ سوئدی

این نوع ماساژ در آرامش و ریلکس شدن عضلات بدن تاثیر بسزایی دارد و با هدف قرار دادن عضلات سطحی به جای بافت‌های همبند مورد هدف در ماساژ بافت عمیق، به افزایش گردش خون‌رسانی در این عضلات تمرکز دارد.

اگر نمی‌دانید که آیا این سبک از ماساژ برای شما مفید است یا خیر، برخی از مزایای زیر و فواید ماساژ سوئدی را بررسی نمایید تا متوجه شوید چرا ماساژ از مدل ونوع سوئدی ممکن است یک انتخاب عالی برای شما باشد.

 • کمک به مدیریت درد

اگر بیماری‌هایی نظیر سیاتیک یا آرتروز دارید و در از درد مزمن در نواحی مختلف بدنتان رنج می‌برید، این ماساژ می‌تواند یک انتخاب مناسب و روشی موثر در مدیریت درد در بدن شما باشد. برای شروع، به ماساژ درمانگر در مورد نقاط درد در بدنتان اطلاع دهید تا با هدف قرار دادن آن نواحی، تاثیر و فواید ماساژ سوئدی را ارتقا داده و از حرکات مختلف برای بهبود گردش خون موضعی و کاهش تنش در عضلات شما استفاده کند.

 • افزایش جریان خون

در ماساژ سوئدی شما باید از افلوراژ که یک حرکت طولانی و نوازشی در جهت بهبود گردش جریان خون به سمت قلب شماست، استفاده شود تا رگ‌های خونی شما باز شده و جریان خون افزایش پیدا کند. بهبود گردش جریان خون به این معنی است که ماهیچه‌های شما مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنند و بدن شما قادر خواهد بود سموم را بطور موثرتر دفع نماید.

 • توانبخشی برای آسیب های عضلانی

با ورز دادن و ایجاد اصطکاک در ناحیه، آسیب‌های موجود مانند چسبندگی (که در هنگام جوش خوردن بافت‌های عضلانی اتفاق می‌افتد)، برطرف می‌شود. به عبارتی این تکنیک، لایه‌های عضلانی را شل می‌کند و این احساس را به وجود می‌آورد که گویی ماساژدرمانگر در حال بازکردن گره است.

 • افزایش انعطاف پذیری

وقتی ماهیچه‌های شما با ماساژ در وضعیت مناسبی قرار بگیرند، می‌توانید دامنه حرکتی وسیع‌تری را تجربه کنید. با ترکیبی از ماساژ سوئدی فواید آن و حرکات کششی منظم، روشی عالی برای اشخاصی فراهم می‌شود که فعالیت یا ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند تا از آسیب‌های ناشی از آن جلوگیری کنند و از دوره‌های ورزشی یا در انجام امور، بیشترین بهره را ببرند.

 • کاهش استرس

در اصل انواع ماساژ سوئدی برای به حداکثر رساندن آرامش در بدن انجام می‌شود. شما روی میز ماساژ، در محیطی آرام و با صرف زمان طولانی (بین 60 تا 120 دقیقه) با یک ماساژ حرفه‌ای طرف خواهید بود. ترکیبی از توجه در ماساژ و محیط پیرامون، شما را آرام می‌کند و سطح هورمون استرس کورتیزول را در بدن شما به میزان زیادی کاهش می‌دهد. کاهش سطح استرس سبب کاهش یا از بین بردن سردردهای تنشی شده، به شما انرژی بیشتری می‌دهد و خواب شما را تنظیم می‌کند.

 • بهبود سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از مزایای عالی کاهش استرس با بهره‌گیری از فواید ماساژ سوئدی، این است که سطوح پایین کورتیزول به سیستم ایمنی شما اجازه می‌دهد قوی‌تر شوید، کمتر بیمار می‌شوید و می‌توانید زمان بیشتری را صرف انجام امور مورد علاقه خود در زندگی روزمره کنید.

در نتیجه، روشی عالی برای درمان و یا رسیدن به آرامش است و مزایای بسیاری در سلامت جسم و روان شما دارد. فواید این نوع از ماساژ، اولین پیشنهاد برای افرادی است که به تازگی ماساژ می‌گیرند یا افرادی که به دنبال یک تجربه کامل ماساژ هستند.

فواید ماساژ سوئدی
انواع تکنیک های ماساژ سوئدی

مهمانطور که گفته شد، یک ماساژ طراحی شده برای کل بدن است. در آموزش ماساژ سوئدی و خود ماساژ از ترکیب پنج عنصر اصلی استفاده می‌شود که هر کدام شامل تکنیک خاص خود هستند. انواع تکنیک های ماساژ سوئدی عبارتند از:

 • افلوراژ: نوازش بدن با درجات مختلف شدت برای شل کردن عضلات و بافت های نرم بدن. این تکنیک معمولاً در ابتدای ماساژ و برای آرامش و شل نمودن عضلات بدن انجام می‌شود.
 • ورز دادن پتریساژ: این تکنیک فشار کمی بیشتر از افلوراژ دارد، اما همچنان با در نظر گرفتن اعمال راحتی و ریلکسی بدن انجام می‌شود. ماساژ درمانگر قسمت‌های مختلف بدن را ورز می‌دهد، غلت می‌دهد و به آرامی در یک حرکت دایره‌ای به نقاط مختلف فشار وارد می‌کند.
 • Tapotement یا تطبیق: این تکنیک شامل ضربه زدن ریتمیک بر روی بدن است و به افزایش جریان خون در بافت‌ها و در سراسر بدن کمک می‌کند.
 • اصطکاک یا Friction: درمانگر از دست‌ها، ساعد و حتی آرنج‌های خود برای مالش و فشرده کردن بدن استفاده می‌کند و در تلاش است بافت‌ عضلات را گرم کند.
 • لرزش  یا Vibration: این تکنیک در این مدل از ماساژ آموزش نیز شامل لرزش معمولی و لرزش ریتمیک کنترل شده در بدن است و برای رهایی از تنش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت ماساژ سوئدی

قیمت ماساژ سوئدی بسته به مدت زمان، مکان، کیفیت و نوع ارایه خدمات متفاوت است. البته بر اساس مصوبات برای کلینیک‌ها و سالن‌های ماساژ مبلغ میانگین مشخصی تعیین می‌شود، با این حال بسته به شرایط سالن و یا ارایه خدمات و ویژگی‌های هر سالن، این قیمت می‌تواند در یک رنج مشخص تغییر کند. همچنین استفاده از تکنیک‌ها و لوسیون‌های مختلف نیز در قیمت ماساژ سوئدی نیز تعیین کننده هستند.

مطالب مرتبط : مرکز ماساژ ژیناسا

 مراحل ماساژ سوئدی

مراحل ماساژ سوئدی چیه؟ سوالی که اکثرا در آموزش ماساژ سوئدی یا در خود ماساژ پرسیده می‌شود و آگاهی از این موضوع که باید انتظار چه چیزی داشته باشید، می‌تواند به شما در آمادگی برای یک جلسه ماساژ کمک کند.

قبل از ماساژ

قبل از شروع، معمولا ماساژ درمانگر شما از وضعیت سلامت و تندرستی شما مطلع می‌شود. ممکن است در مورد زندگی روزمره شما، شرایط سلامت عمومی شما، داروهایی که مصرف می‌کنید یا اطلاعات رژیم غذایی شما بپرسد. همچنین از شما می‌پرسد که در ماساژ به دنبال چه چیزی هستید و در چه مناطقی از بدنتان احساس تنش می‌کنید.

همچنین فرصت مناسبی است تا شما نیز از سابقه ماساژدرمانگر مطلع شوید. بپرسید چه نوع آموزشی دیده، چه مدارکی دارد و چه میزان تجربه‌ دارد و در ارایه ماساژ چه اهدافی را دنبال می‌کند.

شروع جلسه ماساژ

قبل از اینکه ماساژ شروع شود، احتمالاً از شما خواسته می شود لباستان را در بیاورید. ماساژ درمانگر شما، اتاق را برای این کار ترک خواهد کرد و شما فقط باید به اندازه‌ای که احساس راحتی می کنید لباستان را در بیاورید.

هنگامی که لباستان را درآورید، روی میز ماساژ دراز می‌کشید و یک حوله یا ملحفه روی بدن خود دارید. ماساژدرمانگر هر بار که قسمت خاصی از بدن شما را ماساژ می‌دهد تا حدی این پوشش را برمی‌دارد، سپس پوشش را دوباره به جای خود بازمی‌گرداند.

ماساژدرمانگر ممکن است در طول ماساژ سوئدی از روغن یا یک سری لوسیون مخصوص استفاده کند. اگر نسبت به این موراد آلرژی دارید، قبل از شروع اطلاع دهید.

در حین ماساژ

در طول ماساژ سوئدی، درمانگر ممکن است نور را کم کند و موسیقی ملایم یا صداهایی را در پس زمینه پخش کند تا محیطی آرامش بخش ایجاد شود. اگر تجربه آرام‌تری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید درخواست کنید که موسیقی یا صحبت در طول ماساژ نداشته باشید.

ماساژدرمانگر با استفاده از فشار سبک و عمیق‌تر، همراه با حرکاتی مانند ضربه زدن، ورز دادن، غلتیدن، اصطکاک و لرزش، در هر قسمت از بدن شما شروع می‌کند.

اگر فشار بیش از حد عمیق است یا هر به هر صورتی احساس ناراحتی می ‌نید، حتما به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهید. درخواست کنید قسمت دیگری از بدن ماساژ داده شود، یا فشار یا تکنیک را تغییر دهد.

مدت زمان ماساژ سوئدی بسته به ماساژدرمانگر متفاوت است، اما معمولا بین 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

 مراحل ماساژ سوئدی

جمع‌بندی

بنابراین ماساژ سوئدی یک درمان طراحی شده برای کل بدن است که بر تکنیک‌هایی مانند نوازش، ورز دادن و ضربه زدن به بدن برای شل کردن عضلات، کاهش تنش و بهبود جریان گردش خون متکی است. تحقیقات نشان داده که ماساژ سوئدی علائم جسمی و ذهنی را بهبود بخشیده و احساس درد و گرفتگی را در عضلات بدن کاهش می‌دهد.

در هر حال قبل از شروع جلسه ماساژ سوئدی، بهتر این است که قبل از ماساژ با ماساژدرمانگر و یا حتی پزشکتان (به خصوص در افراد مسن، باردار و یا با هر گونه بیماری زمینه‌ای) مشورت نموده تا بهترین بهره را ازیک جلسه ماساژ سوئدی ببرید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و جذاب واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *